Podczas kwietniowego Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2021 Online specjaliści branży rozmawiali na temat jej perspektyw. Przyszłość tego sektora rysuje się w pozytywnych barwach, a wiąże się to zarówno z prognozowanym podwojeniem popytu na stolarkę otworową do 2030 roku, jak i ze wzmacniającym się trendem dotyczącym dużych przeszkleń.
Zdaniem Michała Dudziaka, Prezesa Zarządu G-U Polska, firmy będącej pionierem w zakresie rozwiązań do drzwi tarasowych typu HS, ważne będą też innowacje stosowane w stolarce otworowej, bo tu Polacy – na tle innych krajów europejskich – wykazują się dużą otwartością.
Jakie rozwiązania dotyczące dużych okien podnoszono-przesuwnych są już w tej chwili popularne?
Innowacje oczywiście kojarzą się nam z Internetem Rzeczy (IoT – Internet of Things) oraz rozwiązaniami na miarę Smart Home. To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się futurystycznym obrazem, czyli na przykład sterowanie drzwiami tarasowymi za pomocą pilota lub zdalnie – telefonem lub głosem – jest dziś w zasięgu ręki. Jednak innowacyjne drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne wymagają designu (konstrukcji) umożliwiającego zastosowanie nowych rozwiązań, automatyzacji oraz dostępu do Internetu (w wersji zdalnego sterowania za pomocą telefonu czy głosu). Ale nie tylko.
Okna tarasowe z napędem – urzeczywistnienie marzeń
– W przypadku drzwi tarasowych opartych na rozwiązaniach G-U możemy zastosować dwa rodzaje napędu. Klasyczny, nawierzchniowy napęd HS Master o ciekawym, industrialnym wyglądzie, montowany jest na ramie nad oknem. Drugi napęd, HS ePOWER, wszystkie podzespoły ma ukryte w ramie skrzydła, jest więc zupełnie niewidoczny – wyjaśnia Michał Dudziak, Prezes Zarządu G-U Polska, pioniera w zakresie innowacyjnych, systemowych rozwiązań do drzwi tarasowych typu HS. – Jeśli chcemy sterować drzwiami tarasowymi nie tylko pilotem, ale np. telefonem, każdy z tych napędów trzeba dodatkowo podpiąć do modułu sterującego, jak na przykład rekomendowany GU Controller IO – dodaje.
Duże okna tarasowe z napędem to z pewnością rozwiązanie wygodne. Automatyczne otwieranie z pozycji fotela, wpuszczanie psa, któremu już znudziło się bieganie po ogrodzie,
otwarcie okna w celu przewietrzenia, kiedy nie chce nam się wstać z sofy – to najbardziej oczywiste zalety zautomatyzowanych drzwi tarasowych z napędem. Trzeba jednak pamiętać także o innych aspektach tego rozwiązania.
– Modne są coraz większe, a więc i cięższe, okna tarasowe. W wielu przypadkach zamontowanie napędu wiąże się więc z ułatwieniem ich otwierania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku budownictwa bez barier, które staje się standardem – podkreśla Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.
Drzwi HS sterowane zdalnie – już nie przyszłość a teraźniejszość
Okna tarasowe podnoszono-przesuwne z napędem to oczywiście komfort i wygoda ich użytkowania, ale pod warunkiem, że jesteśmy w domu. A gdyby tak zastosować rozwiązania, które umożliwiałyby otwieranie tarasu z dowolnego miejsca na Ziemi? Albo po prostu głosem? Okazuje się, że to nie futurystyczne wizje, lecz funkcje dostępne, pod warunkiem podłączenia systemu drzwi tarasowe – napęd – moduł sterujący do centrali zarządzającej inteligentnym domem, np. TaHoma Premium.
– Centrala pozwala zarządzać zdalnie wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami, na przykład głośnikiem Google Home. Taka konfiguracja pozwala na otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą głosu. Z kolei po zainstalowaniu w telefonie aplikacji, np. TaHoma Somfy, możliwe jest sprawdzanie, czy drzwi HS są otwarte czy zamknięte oraz sterowanie nimi z dowolnego miejsca. Oczywiście pod warunkiem, że jest tam dostęp do Internetu – wyjaśnia Szymon Krauze.
Innowacje w drzwiach tarasowych to nie tylko IoT
Innowacyjne rozwiązania w dzisiejszych czasach rzeczywiście kojarzą się od razu z Internetem i automatyzacją. Tymczasem są to również często rozwiązania konstrukcyjne, niezwiązane z napędami i Internetem Rzeczy. Pozornie mało spektakularne, potrafią jednak w znaczącym stopniu wpłynąć na korzystanie z dużych drzwi tarasowych typu HS.
Najprostszym przykładem jest przedłużona klamka, dzięki której – na zasadzie dźwigni – obsługa podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych bez napędu jest o wiele łatwiejsza. Jeśli dodatkowo wyposażymy drzwi w rozwiązanie HS LiftUnit, ich obsługa stanie się jeszcze prostsza.
– HS LiftUnit to innowacyjne rozwiązanie, które sprawia, że siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana aż o 50%. Skrzydło unosi się niemal bez wysiłku ze strony otwierającego, dlatego z łatwością otworzą je również mniej sprawni domownicy, na przykład seniorzy. Pozwala również na zastosowanie tylko jednej klamki w drzwiach tarasowych o wadze do 600 kg, w których standardowo trzeba by zamontować dwie klamki – zaznacza Michał Dudziak.
HS LiftUnit jest wmontowany w drzwi tarasowe (można doposażyć już istniejące drzwi typu HS oparte na podzespołach marki G-U) i jest niewidoczny z zewnątrz. Warto jednak pomyśleć o tym rozwiązaniu wcześniej, bo doposażenie okna tarasowego w HS LiftUnit wiąże się jednak z wyjęciem całego okna.
Kolejną innowacją dotyczącą okien tarasowych typu HS wykonanych z drewna, praktycznie niewidoczną, jest listwa mikrowentylacyjna, która pozwala na wietrzenie pomieszczeń przy zamkniętych drzwiach tarasowych. Listwa, w klasie antywłamaniowej RC2, wysuwana jest z ramy drzwi tarasowych HS, tworząc dobrze zabezpieczoną „szczelinę”, przez którą dokonuje się wymiana powietrza.
– To rozwiązanie idealne na cieplejsze noce i, co ważne, stanowiące też pewnego rodzaju barierę dla owadów. Zresztą w dobie pandemii wszelkie udogodnienia ułatwiające efektywne wietrzenie pomieszczeń zyskują na znaczeniu – podsumowuje Prezes Zarządu G-U Polska, Michał Dudziak.
Innowacje niejedno mają imię. Choć zwykle myślimy o nowoczesnych technologiach i sztucznej inteligencji, tak naprawdę czasem kryją się w niepozornych na pierwszy rzut oka rozwiązaniach. Bo przecież innowacja oznacza coś, co ułatwia nam życie, a w przypadku drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych dodatkowo sprawia, że ich obsługa staje się jeszcze bardziej komfortowa.