Pandemia okazała się szansą dla przedsiębiorców z województwa łódzkiego

Województwo łódzkie może okazać się jednym z wygranych pandemii COVID-19. Pandemia drastycznie zmieniła trendy w sprzedaży, przestawiając rynek w kierunku transakcji internetowych. Województwo łódzkie z racji na swoją lokalizację stało się HUB-em logistycznym, bez którego e-commerce nie może funkcjonować.

Dziś za sukcesem województwa łódzkiego, kojarzonego szczególnie z przemysłem tekstylnym, tak naprawdę stoi transport, spedycja i największe w kraju centra logistyczne, które obsługiwały rekordowe ilości zamówień podczas pandemii i lockdownów. Tylko w I kwartale 2021 r. przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego zajmujące się logistyką i gospodarką magazynową zarobiły aż 79,3 mln zł netto. To wzrost o 30 mln zł netto w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Przyczyną tak dynamicznego rozwoju tych branż w regionie jest nie tylko dogodne położenie w Polsce, lecz także przecinające się w tym regionie dwa transeuropejskie korytarze transportowe w relacji północ-południe, czyli Skandynawia-Adriatyk (A1), oraz wschód-zachód, czyli Moskwa-Berlin (A2). Firmy te zakończyły rok 2020 z przychodem w wysokości 475,7 mln zł netto. Dla porównania w 2019 r. było to “zaledwie” 62 mln zł netto.

Przedsiębiorstwa szukają w województwie łódzkim lokalizacji, które pozwalają na skrócenie łańcuchów dostaw. Budowa kolejnych centrów logistycznych w okolicach Łodzi jest ściśle związana z rozkwitem e-commerce. Przy tak dynamicznym rozwoju i tak dużej skali biznesu w regionie łódzkim biznes potrzebuje wsparcia bieżącej działalności. Przy zawirowaniach na rynku pracy firmy stawiają na cyfryzację.

- Pojęcia takie jak „połączony cyfrowo łańcuch dostaw”, czy też „cyfryzacja ofert” przestają być hasłami przyszłości, a stają się naszą rzeczywistością – mówi Dariusz Lenarczyk, prezes IT Excellence, partnera biznesowego Symfonii w regionie łódzkim.

Ekspert podkreśla, że w regionie widać wyraźne zainteresowanie rozwiązaniami informatycznymi dostępnymi w chmurze w obszarze zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

- Jeżeli chodzi o potrzeby sprzętowe, to jest tendencja odchodzenia od infrastruktury serwerowej fizycznej u klienta na rzecz wirtualizacji, której pozytywne strony takie jak niezawodność, swobodny dostęp z każdego miejsca dla pracownika czy menedżera mają coraz większe znaczenie. Zmieniają się także wymagania dotyczące dostępu do informacji. Zamknięci w domach menedżerowie potrzebują szerszego dostępu do informacji. Chcą znać na bieżąco: wyniki swojej firmy, poziom sprzedaży, efektywność poszczególnych pracowników. Dlatego też systemy do analizy danych jak Symfonia ERP Business Intelligence są coraz bardziej potrzebne w firmach – wylicza Dariusz Lenarczyk, i dodaje – W naszym regionie bardzo aktywnie przedsiębiorców wspiera urząd marszałkowski.

Organizowane są szkolenia, ostatnio realizowane było także „Badanie Gotowości Cyfrowej” dla przedsiębiorców. To ważne inicjatyw wspierające transformację cyfrową.

W ramach wsparcia cyfryzacji w sektorze MŚP przedsiębiorcy z województwa łódzkiego od 21 czerwca mają możliwość skorzystania z Pakietu Wsparcia dla Firm, uruchomionego przez firmę Symfonia.

- W ostatnich latach firmy z województwa łódzkiego cyfryzowały się w zawrotnym tempie. Jeszcze w 2018 roku według GUS zaledwie 1 na 5 firm korzystało z elektronicznych systemów do zarządzania dokumentami. Rok później wzrost był wyraźny. W 2019 r. aż 35,5% firm z regionu deklarowało korzystanie z takich systemów. W tym samym roku blisko co trzecia firma z województwa łódzkiego wskazywała, że korzysta z systemów ERP – mówi Piotr Ciski, prezes zarządu Symfonii, jednego z największych w Polsce dostawców rozwiązań informatycznych dla sektora MŚP. – O ile w czasie pandemii wiele przedsiębiorstw przeszło przyspieszoną transformację cyfrową, to równocześnie spora grupa wstrzymała się z decyzją o inwestycji w IT. Dlatego przeznaczyliśmy 2 miliony złotych i uruchomiliśmy Pakiet Wsparcia dla Firm, z którym małe i średnie przedsiębiorstwa z łódzkiego mogą bezpiecznie zainwestować w cyfryzację i wykorzystać szanse, jakie daje aktualny wzrost gospodarczy.

Pakiet Wsparcia dla Firm od Symfonii to kilka rodzajów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w cyfryzacji ich działalności biznesowej. Podstawową jest Bon Cyfryzacyjny, czyli preferencyjne warunki zakupu oprogramowania biznesowego w formie subskrypcji. Jego uzupełnieniem jest Bon Instalacyjny, który przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z prawidłową instalacją oprogramowania. Dodatkowo beneficjenci programu mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu dodatkowego zewnętrznego finansowania, m.in. w formie leasingu.

Aby z dofinansowania i wsparcia instalacyjnego programów mogli skorzystać przedsiębiorcy we wszystkich województwach, program jest wspierany przez sieć blisko 200 partnerów technologicznych i biznesowych firmy Symfonia w całej Polsce.

Więcej informacji na temat programu wsparcia cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego można uzyskać poprzez stronę: www.optymizacja.pl.